Hirose Electric Co Ltd DF52-5P-0.8C
DF52-5P-0.8C picture photo
Mfg. Part Number
DF52-5P-0.8C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 5POS
Datasheet Download
DF52-5P-0.8C.pdf
Availability of DF52-5P-0.8C
QUANTITY
DF52-5P-0.8C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF52-5P-0.8C
Internal Part NumberEIS-DF52-5P-0.8C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF52
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeNon-Gender Specific
Number of Positions5
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeFriction Lock
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF52-5P-0.8C
Related LinksDF52-5, DF52-5P-0.8C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF52-5P-0.8C Details Description
Related parts for DF52-5P-0.8C
RES SMD 43K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 12POS TIN SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 536 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUS 125V T/D PLUG 14A TYPE S datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
IMPRASSY6PR10CRG0.46SNNOKEY datasheet.pdf
MICRO 51C S 20" RBW NI datasheet.pdf