Hirose Electric Co Ltd DF56-26P-0.3SD(51)
DF56-26P-0.3SD(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF56-26P-0.3SD(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PLUG 0.3MM 26POS AU
Datasheet Download
DF56-26P-0.3SD(51).pdf
Availability of DF56-26P-0.3SD(51)
QUANTITY
DF56-26P-0.3SD(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF56-26P-0.3SD(51)
Internal Part NumberEIS-DF56-26P-0.3SD(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF56
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug
Contact TypeNon-Gender Specific
Number of Positions26
Pitch0.012" (0.30mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeDetent Lock
Cable TerminationSolder
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge42-46 AWG
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF56-26P-0.3SD(51)
Related LinksDF56-26P-, DF56-26P-0.3SD(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF56-26P-0.3SD(51) Details Description
Related parts for DF56-26P-0.3SD(51)
RES ARRAY 6 RES 10K OHM 12SRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" WW datasheet.pdf
DIE COPALUM 69082 400MCM datasheet.pdf
KIT EVAL FIBER OPTIC PROFIBUS datasheet.pdf
CONN PLUG SOCKET HSG 4POS datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR CONTROL TOOLBOX datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
LED B/L FOR DOGS102 GRN/RED datasheet.pdf
RES 91 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf