Hirose Electric Co Ltd DF56-50S-0.3V(51)
DF56-50S-0.3V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF56-50S-0.3V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 50 Position 0.012" (0.30mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF56-50S-0.3V(51).pdf
Availability of DF56-50S-0.3V(51)
QUANTITY
DF56-50S-0.3V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF56-50S-0.3V(51)
Internal Part NumberEIS-DF56-50S-0.3V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF56
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeNon-Gender Specific
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.012" (0.30mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
FeaturesGrounding Tab
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF56-50S-0.3V(51)
Related LinksDF56-50S, DF56-50S-0.3V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF56-50S-0.3V(51) Details Description
Related parts for DF56-50S-0.3V(51)
MOSFET N-CH 200V 50A TO-247AD datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3048R/H1501TR 6" datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAS 4X-4SATA 0.762M TARGET BASE datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf