Hirose Electric Co Ltd DF56CJ-30S-0.3V(51)
DF56CJ-30S-0.3V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF56CJ-30S-0.3V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 30 Position 0.012" (0.30mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF56CJ-30S-0.3V(51).pdf
Availability of DF56CJ-30S-0.3V(51)
QUANTITY
DF56CJ-30S-0.3V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF56CJ-30S-0.3V(51)
Internal Part NumberEIS-DF56CJ-30S-0.3V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF56
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeNon-Gender Specific
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.012" (0.30mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
FeaturesGrounding Tab
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF56CJ-30S-0.3V(51)
Related LinksDF56CJ-30, DF56CJ-30S-0.3V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF56CJ-30S-0.3V(51) Details Description
Related parts for DF56CJ-30S-0.3V(51)
CONN EDGECARD 18POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
BUS COUPLER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf