Hirose Electric Co Ltd DF57-2P-2.4V(21)
DF57-2P-2.4V(21) picture photo
Mfg. Part Number
DF57-2P-2.4V(21)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 2.4MM 2POS SMD
Datasheet Download
DF57-2P-2.4V(21).pdf
Availability of DF57-2P-2.4V(21)
QUANTITY
DF57-2P-2.4V(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF57-2P-2.4V(21)
Internal Part NumberEIS-DF57-2P-2.4V(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDF57 Series Feb/2015
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF57
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeBlade Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.095" (2.40mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeSwing Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF57-2P-2.4V(21)
Related LinksDF57-2P-, DF57-2P-2.4V(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF57-2P-2.4V(21) Details Description
Related parts for DF57-2P-2.4V(21)
TRANS NPN BIPO 5.5V 8MA SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 484MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO PLUG TNC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN M12 4POS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 0.17A SOT-23 datasheet.pdf