Hirose Electric Co Ltd DF6-5P-3.96C
DF6-5P-3.96C picture photo
Mfg. Part Number
DF6-5P-3.96C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HDR 5POS 3.96MM
Datasheet Download
DF6-5P-3.96C.pdf
Availability of DF6-5P-3.96C
QUANTITY
DF6-5P-3.96C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF6-5P-3.96C
Internal Part NumberEIS-DF6-5P-3.96C
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF6
PackagingBulk
Connector TypeBoard-In
Contact TypeMale Pin
Number of Positions5
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeBoard Mount
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF6-5P-3.96C
Related LinksDF6-5P, DF6-5P-3.96C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF6-5P-3.96C Details Description
Related parts for DF6-5P-3.96C
RES SMD 13.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GUIDE PIN .100 SHRD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf