Hirose Electric Co Ltd DF60-3P-10.16DS(26)
DF60-3P-10.16DS(26) picture photo
Mfg. Part Number
DF60-3P-10.16DS(26)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10.16MM R/A PCB 3POS
Datasheet Download
DF60-3P-10.16DS(26).pdf
Availability of DF60-3P-10.16DS(26)
QUANTITY
DF60-3P-10.16DS(26) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF60-3P-10.16DS(26)
Internal Part NumberEIS-DF60-3P-10.16DS(26)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF60 Board-to-Wire Connector, Carries 45 A
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesEnerBee™ DF60
PackagingBulk
Contact TypeBlade Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.400" (10.16mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF60-3P-10.16DS(26)
Related LinksDF60-3P-1, DF60-3P-10.16DS(26) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF60-3P-10.16DS(26) Details Description
Related parts for DF60-3P-10.16DS(26)
RES SMD 140K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 76.8 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS REL/SS OUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC FLASH MEDIA CTLR USB2 48VQFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
6800UF 35V 26X80 105C AXI datasheet.pdf