Hirose Electric Co Ltd DF62B-7S-2.2C(11)
DF62B-7S-2.2C(11) picture photo
Mfg. Part Number
DF62B-7S-2.2C(11)
Brief Description
CONN RECEPT HOUSING 7POS BLK
Datasheet Download
DF62B-7S-2.2C(11).pdf
Availability of DF62B-7S-2.2C(11)
QUANTITY
DF62B-7S-2.2C(11) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF62B-7S-2.2C(11)
Internal Part NumberEIS-DF62B-7S-2.2C(11)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDF62 Series Introduction
Featured ProductDF62 Connectors
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions7
Pitch0.087" (2.20mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorBlack
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF62B-7S-2.2C(11)
Related LinksDF62B-7S, DF62B-7S-2.2C(11) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF62B-7S-2.2C(11) Details Description
Related parts for DF62B-7S-2.2C(11)
SLEEVE EXP FR GRY 0.75" (19.1MM) datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1452 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 60POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 24POS FEMAL datasheet.pdf
IC OSC XTAL 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
REF DESIGN C8051F850 BLDC datasheet.pdf
TRI N RECP F FLG BODY 4-28 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.3A 52.8 MOHM datasheet.pdf
TV 39C 37#20 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf