Hirose Electric Co Ltd DF62C-13S-2.2C(18)
DF62C-13S-2.2C(18) picture photo
Mfg. Part Number
DF62C-13S-2.2C(18)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT HOUSING 13POS 2.2MM
Datasheet Download
DF62C-13S-2.2C(18).pdf
Availability of DF62C-13S-2.2C(18)
QUANTITY
DF62C-13S-2.2C(18) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF62C-13S-2.2C(18)
Internal Part NumberEIS-DF62C-13S-2.2C(18)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF62
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions13
Pitch0.087" (2.20mm)
Number of Rows4
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorRed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF62C-13S-2.2C(18)
Related LinksDF62C-13S, DF62C-13S-2.2C(18) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF62C-13S-2.2C(18) Details Description
Related parts for DF62C-13S-2.2C(18)
BACKSHELL DB37 DIE CAST NICKEL datasheet.pdf
IC MONITOR SUPPLY 3.3V SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CAR RAD RX AM/FM/LW/SW 32QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf