Hirose Electric Co Ltd DF62P-6EP-2.2C(10)
DF62P-6EP-2.2C(10) picture photo
Mfg. Part Number
DF62P-6EP-2.2C(10)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 6POS 2.2MM
Datasheet Download
DF62P-6EP-2.2C(10).pdf
Availability of DF62P-6EP-2.2C(10)
QUANTITY
DF62P-6EP-2.2C(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF62P-6EP-2.2C(10)
Internal Part NumberEIS-DF62P-6EP-2.2C(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF62
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Number of Positions6
Pitch0.087" (2.20mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypePanel Mount
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Holder
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF62P-6EP-2.2C(10)
Related LinksDF62P-6EP, DF62P-6EP-2.2C(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF62P-6EP-2.2C(10) Details Description
Related parts for DF62P-6EP-2.2C(10)
IC STEP-DWN CONTRLR SYNC 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR 16POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TOOL GUARD datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf