Hirose Electric Co Ltd DF64-3P-4.5C
DF64-3P-4.5C picture photo
Mfg. Part Number
DF64-3P-4.5C
Manufacturer
Product Category
Solid State Lighting Connectors
Brief Description
CONN SSL RCPT HSG 3POS 4.5MM
Datasheet Download
DF64-3P-4.5C.pdf
Availability of DF64-3P-4.5C
QUANTITY
DF64-3P-4.5C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF64-3P-4.5C
Internal Part NumberEIS-DF64-3P-4.5C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductDF64 Horizontal 2-Piece Connector System
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilySolid State Lighting Connectors
SeriesDF64
PackagingBulk
StyleBoard to Board or Cable
Connector TypeReceptacle Housing for Non-Gendered Contact
Number of Positions3
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Pitch0.177" (4.50mm)
Fastening TypeLatch Lock
Features-
Housing ColorBeige
Wire Gauge-
Contact Material-
Contact Finish-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating350V
Current Rating3A, 4A, 5A
Ingress Protection-
Mating Cycles10
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF64-3P-4.5C
Related LinksDF64-3, DF64-3P-4.5C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF64-3P-4.5C Details Description
Related parts for DF64-3P-4.5C
IC NVSRAM 4MBIT 150NS 34PCM datasheet.pdf
KIT FLASHER 5 ULT BRIGHT LED DIY datasheet.pdf
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC ISOMODEM LINE-SIDE DAA 16SOIC datasheet.pdf
IC SYNC RECT MOSFET DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 20% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 3 PIN RIGHT ANG datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/42/180F 3.2 BK datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
K-7E - OE/2 0-D03/M23 F8 datasheet.pdf
CAP POLY 390UF 0.2 2.5V SMD datasheet.pdf