Hirose Electric Co Ltd DF65-5P-1.7V(21)
DF65-5P-1.7V(21) picture photo
Mfg. Part Number
DF65-5P-1.7V(21)
Brief Description
CONN HDR 1.7MM SMD TIN 5POS
Datasheet Download
DF65-5P-1.7V(21).pdf
Availability of DF65-5P-1.7V(21)
QUANTITY
DF65-5P-1.7V(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF65-5P-1.7V(21)
Internal Part NumberEIS-DF65-5P-1.7V(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDF65 Series Connectors
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF65
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeBlade Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.067" (1.70mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF65-5P-1.7V(21)
Related LinksDF65-5P-, DF65-5P-1.7V(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF65-5P-1.7V(21) Details Description
Related parts for DF65-5P-1.7V(21)
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 100MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 280MA 9.6 OHM datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR SMD datasheet.pdf
CONN RCP SS 4POS SQ FLG WO/PIN datasheet.pdf
MICRO 31C P 10" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf
BLOWER 50X15MM 24VDC datasheet.pdf