Hirose Electric Co Ltd DF7-10P-3.96DS(25)
DF7-10P-3.96DS(25) picture photo
Mfg. Part Number
DF7-10P-3.96DS(25)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS 3.96MM RT ANG
Datasheet Download
DF7-10P-3.96DS(25).pdf
Availability of DF7-10P-3.96DS(25)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF7-10P-3.96DS(25) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF7-10P-3.96DS(25)
Internal Part NumberEIS-DF7-10P-3.96DS(25)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF7
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF7-10P-3.96DS(25)
Related LinksDF7-10P-3, DF7-10P-3.96DS(25) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF7-10P-3.96DS(25) Details Description
Related parts for DF7-10P-3.96DS(25)
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf