Renesas Electronics America DF71250AD50NPV
DF71250AD50NPV picture photo
Mfg. Part Number
DF71250AD50NPV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64VQFN
Datasheet Download
DF71250AD50NPV.pdf
Availability of DF71250AD50NPV
QUANTITY
DF71250AD50NPV Order Process
Ship out your order
Specifications of DF71250AD50NPV
Internal Part NumberEIS-DF71250AD50NPV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH Tiny
PackagingTray
Core ProcessorSH-2
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivitySCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O37
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN
Supplier Device Package64-VQFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF71250AD50NPV
Related LinksDF71250, DF71250AD50NPV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF71250AD50NPV Details Description
Related parts for DF71250AD50NPV
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONDITIONER SIGNAL ANALOG 0-20MA datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RCVR 3WIRE RELAY 120V datasheet.pdf
RES 34.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050 60 POS datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SRL 124CSPBGA datasheet.pdf
IC KEYLESS ENTRY/GO 28TSSOP datasheet.pdf
DBL KEY KEY EXCHANGE FLAT ACTR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 113W datasheet.pdf