Renesas Electronics America DF71251AN50NPV
DF71251AN50NPV picture photo
Mfg. Part Number
DF71251AN50NPV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64VQFN
Datasheet Download
DF71251AN50NPV.pdf
Availability of DF71251AN50NPV
QUANTITY
DF71251AN50NPV Order Process
Ship out your order
Specifications of DF71251AN50NPV
Internal Part NumberEIS-DF71251AN50NPV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH Tiny
PackagingTray
Core ProcessorSH-2
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivitySCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O37
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN
Supplier Device Package64-VQFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF71251AN50NPV
Related LinksDF71251, DF71251AN50NPV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF71251AN50NPV Details Description
Related parts for DF71251AN50NPV
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BD EMULATOR 78K0S UPD789088 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 30V DO-214AB datasheet.pdf
CAP 560 UF 20% 10 V datasheet.pdf