Renesas Electronics America DF71252D50FPV
DF71252D50FPV picture photo
Mfg. Part Number
DF71252D50FPV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
DF71252D50FPV.pdf
Availability of DF71252D50FPV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF71252D50FPV Order Process
Ship out your order
Specifications of DF71252D50FPV
Internal Part NumberEIS-DF71252D50FPV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSuperH Flash MCU
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH Tiny
PackagingTray
Core ProcessorSH-2
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivitySCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O37
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LFQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF71252D50FPV
Related LinksDF7125, DF71252D50FPV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF71252D50FPV Details Description
Related parts for DF71252D50FPV
IC BUFFER 6XGAMMA 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC IPS LOW SIDE 41V 1A PS-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 2.1MHZ DIE datasheet.pdf
Connector Header 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
LED GREEN/RED 4SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf