Renesas Electronics America DF71252N50FAV
DF71252N50FAV picture photo
Mfg. Part Number
DF71252N50FAV
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFP
Datasheet Download
DF71252N50FAV.pdf
Availability of DF71252N50FAV
QUANTITY
DF71252N50FAV Order Process
Ship out your order
Specifications of DF71252N50FAV
Internal Part NumberEIS-DF71252N50FAV
Core Size32-Bit
Speed50MHz
Number of I/O37
Program Memory Size64KB (64K x 8)
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case64-BQFP
Supplier Device Package64-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF71252N50FAV
Related LinksDF7125, DF71252N50FAV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF71252N50FAV Details Description
Related parts for DF71252N50FAV
RES SMD 2.67KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.32M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADV7181CLQ datasheet.pdf
CONN ADAPT N PLUG TO F PLUG datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 2.5KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf