| Internal Part Number | EIS-DF71253D50FAV | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | SuperH Flash MCU | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 50MHz | |
| Number of I/O | 37 | |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |