Renesas Electronics America DF72115D160FPV
DF72115D160FPV picture photo
Mfg. Part Number
DF72115D160FPV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
DF72115D160FPV.pdf
Availability of DF72115D160FPV
QUANTITY
DF72115D160FPV Order Process
Ship out your order
Specifications of DF72115D160FPV
Internal Part NumberEIS-DF72115D160FPV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH7200
PackagingTray
Core ProcessorSH-2A
Core Size32-Bit
Speed160MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, SCI
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O73
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.4 V ~ 1.6 V
Data ConvertersA/D 8x12b; D/A 2x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LFQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF72115D160FPV
Related LinksDF72115, DF72115D160FPV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF72115D160FPV Details Description
Related parts for DF72115D160FPV
CONN EDGE DUAL .100 DIP 36POS datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMC datasheet.pdf
FUSE SOLAR 1000VDC 400A datasheet.pdf
RES 590K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AGA GAS FLOW CALC ADD-ON datasheet.pdf
CAP 0.10 UF 20% 50 V datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 16 V datasheet.pdf