Hirose Electric Co Ltd DF7A-10EP-3.96C
DF7A-10EP-3.96C picture photo
Mfg. Part Number
DF7A-10EP-3.96C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSNG 10POS 3.96MM CR
Datasheet Download
DF7A-10EP-3.96C.pdf
Availability of DF7A-10EP-3.96C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF7A-10EP-3.96C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF7A-10EP-3.96C
Internal Part NumberEIS-DF7A-10EP-3.96C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF7
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Number of Positions10
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Holder
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF7A-10EP-3.96C
Related LinksDF7A-10, DF7A-10EP-3.96C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF7A-10EP-3.96C Details Description
Related parts for DF7A-10EP-3.96C
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
IC TRUE RMS/DC CONV LP 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HDAC HY RA HDR LCP TUBE 24 CKT G datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 100V 1.9A SOD57 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf