Hirose Electric Co Ltd DF7A-2EP-3.96C
DF7A-2EP-3.96C picture photo
Mfg. Part Number
DF7A-2EP-3.96C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 2POS 3.96MM CR
Datasheet Download
DF7A-2EP-3.96C.pdf
Availability of DF7A-2EP-3.96C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF7A-2EP-3.96C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF7A-2EP-3.96C
Internal Part NumberEIS-DF7A-2EP-3.96C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF7
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Number of Positions2
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Holder
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF7A-2EP-3.96C
Related LinksDF7A-2E, DF7A-2EP-3.96C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF7A-2EP-3.96C Details Description
Related parts for DF7A-2EP-3.96C
DIODE SCHOTTKY 40V 9A DO204AR datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 62.27VC DO15 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN FERRULE REEL 14AWG BLUE W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .2W 60MM datasheet.pdf