Hirose Electric Co Ltd DF7C-6P-3.96DSA
DF7C-6P-3.96DSA picture photo
Mfg. Part Number
DF7C-6P-3.96DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 6POS 3.96MM STR TIN
Datasheet Download
DF7C-6P-3.96DSA.pdf
Availability of DF7C-6P-3.96DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF7C-6P-3.96DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of DF7C-6P-3.96DSA
Internal Part NumberEIS-DF7C-6P-3.96DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF7C-6P-3.96DSA
Related LinksDF7C-6P, DF7C-6P-3.96DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF7C-6P-3.96DSA Details Description
Related parts for DF7C-6P-3.96DSA
SIDACACTOR BIDIR 58V 250A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 5.11M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SECURITY CTRLR 8/16BIT MFC5.6 datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 2.79MM datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO13 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf