Hirose Electric Co Ltd DF7C-7P-3.96DSA
DF7C-7P-3.96DSA picture photo
Mfg. Part Number
DF7C-7P-3.96DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 7POS 3.96MM STR TIN
Datasheet Download
DF7C-7P-3.96DSA.pdf
Availability of DF7C-7P-3.96DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF7C-7P-3.96DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of DF7C-7P-3.96DSA
Internal Part NumberEIS-DF7C-7P-3.96DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF7C-7P-3.96DSA
Related LinksDF7C-7P, DF7C-7P-3.96DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF7C-7P-3.96DSA Details Description
Related parts for DF7C-7P-3.96DSA
RES 160K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 500V SCREW datasheet.pdf
IC PLL CLK MULTIPLIER 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP USV datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 55MM datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 138MA 2.83 OHM TH datasheet.pdf