Hirose Electric Co Ltd DF7C-7P-3.96DSA
DF7C-7P-3.96DSA picture photo
Mfg. Part Number
DF7C-7P-3.96DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 7POS 3.96MM STR TIN
Datasheet Download
DF7C-7P-3.96DSA.pdf
Availability of DF7C-7P-3.96DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF7C-7P-3.96DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of DF7C-7P-3.96DSA
Internal Part NumberEIS-DF7C-7P-3.96DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF7C-7P-3.96DSA
Related LinksDF7C-7P, DF7C-7P-3.96DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF7C-7P-3.96DSA Details Description
Related parts for DF7C-7P-3.96DSA
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V datasheet.pdf
IC 8-BIT LATCH 3-ST 20-QSOP datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 3"X 36YD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG ORANGE 2500' datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 250' datasheet.pdf
SD1.5X1 WHITE PVC DUCT MOD datasheet.pdf
Connector Receptacle DisplayPort 20 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL datasheet.pdf