Hirose Electric Co Ltd DF80D-40P-0.5SD(52)
DF80D-40P-0.5SD(52) picture photo
Mfg. Part Number
DF80D-40P-0.5SD(52)
Brief Description
CONN PLUG 40POS 0.5MM
Datasheet Download
DF80D-40P-0.5SD(52).pdf
Availability of DF80D-40P-0.5SD(52)
QUANTITY
DF80D-40P-0.5SD(52) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF80D-40P-0.5SD(52)
Internal Part NumberEIS-DF80D-40P-0.5SD(52)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF80
Contact TypeOuter Shroud Contact
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock
Cable TerminationSolder
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge32-36 AWG, 40-46 AWG
FeaturesClosed End
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness1.97µin (0.05µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF80D-40P-0.5SD(52)
Related LinksDF80D-40P, DF80D-40P-0.5SD(52) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF80D-40P-0.5SD(52) Details Description
Related parts for DF80D-40P-0.5SD(52)
BUMPER CYLINDRICAL 0.63" DIA CLR datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LME49721 datasheet.pdf
CONN HEADR 10POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 484UBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.62875MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MP PL FILTER 20A 115/250VAC datasheet.pdf
DIODE 0.5A 1700V 300NS DO-204AL datasheet.pdf