Hirose Electric Co Ltd DF81D-30P-0.4SD(51)
DF81D-30P-0.4SD(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF81D-30P-0.4SD(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PLUG 30POS 0.5MM
Datasheet Download
DF81D-30P-0.4SD(51).pdf
Availability of DF81D-30P-0.4SD(51)
QUANTITY
DF81D-30P-0.4SD(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF81D-30P-0.4SD(51)
Internal Part NumberEIS-DF81D-30P-0.4SD(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF81
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug
Contact TypeOuter Shroud Contact
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationSolder
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge34-36 AWG, 36-46 AWG
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF81D-30P-0.4SD(51)
Related LinksDF81D-30P, DF81D-30P-0.4SD(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF81D-30P-0.4SD(51) Details Description
Related parts for DF81D-30P-0.4SD(51)
IDC CABLE - MKC20K/MC20G/MCF20K datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET 96POS DIN W/FLANGE datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT RECP datasheet.pdf
LED DRIVER 150W 3500MA 120-277 datasheet.pdf