Hirose Electric Co Ltd DF81D-50P-0.4SD(51)
DF81D-50P-0.4SD(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF81D-50P-0.4SD(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PLUG 0.4MM SMD 50POS
Datasheet Download
DF81D-50P-0.4SD(51).pdf
Availability of DF81D-50P-0.4SD(51)
QUANTITY
DF81D-50P-0.4SD(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF81D-50P-0.4SD(51)
Internal Part NumberEIS-DF81D-50P-0.4SD(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicro-Coaxial Connector
Featured ProductDF81 Micro-coaxial 0.4 mm Pitch Board-to-Wire
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF81
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug
Contact TypeOuter Shroud Contact
Number of Positions50
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationSolder
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge34-36 AWG, 36-46 AWG
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF81D-50P-0.4SD(51)
Related LinksDF81D-50P, DF81D-50P-0.4SD(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF81D-50P-0.4SD(51) Details Description
Related parts for DF81D-50P-0.4SD(51)
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 150V 0606 datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 42"X42" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MKP 0.56UF 5% 1600VDC DRAWING T2 datasheet.pdf