Hirose Electric Co Ltd DF9-13S-1V(69)
DF9-13S-1V(69) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-13S-1V(69)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 13POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9-13S-1V(69).pdf
Availability of DF9-13S-1V(69)
QUANTITY
DF9-13S-1V(69) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-13S-1V(69)
Internal Part NumberEIS-DF9-13S-1V(69)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions13
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-13S-1V(69)
Related LinksDF9-13S, DF9-13S-1V(69) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-13S-1V(69) Details Description
Related parts for DF9-13S-1V(69)
FIXED IND 47UH 200MA 2.11 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
TAPE MASKING HI-PERFORM 24MMX55M datasheet.pdf
INDICATOR 24V 8MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 2.5MH 10A datasheet.pdf
CITIZEN CLL040 HEAT STAKE VERS datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 3.2A SYNC 16QFN datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf