Hirose Electric Co Ltd DF9-15P-1V(20)
DF9-15P-1V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-15P-1V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 15POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9-15P-1V(20).pdf
Availability of DF9-15P-1V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF9-15P-1V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-15P-1V(20)
Internal Part NumberEIS-DF9-15P-1V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions15
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-15P-1V(20)
Related LinksDF9-15P, DF9-15P-1V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-15P-1V(20) Details Description
Related parts for DF9-15P-1V(20)
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 98POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
WINGED COUPLING NUT MULTI-CON-X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
PNL MNT BLUE 20MA W/WIRE 12" datasheet.pdf