Hirose Electric Co Ltd DF9-17S-1V(20)
DF9-17S-1V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-17S-1V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 17POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9-17S-1V(20).pdf
Availability of DF9-17S-1V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF9-17S-1V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-17S-1V(20)
Internal Part NumberEIS-DF9-17S-1V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions17
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-17S-1V(20)
Related LinksDF9-17S, DF9-17S-1V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-17S-1V(20) Details Description
Related parts for DF9-17S-1V(20)
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V C0J 0201 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS 2MM PRESSFIT datasheet.pdf
J-P-T GEH KOMPL 4P datasheet.pdf
TRANSDCR AC 0-5 VDC OUT 1PHASE datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf