Hirose Electric Co Ltd DF9-17S-1V(32)
DF9-17S-1V(32) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-17S-1V(32)
Brief Description
CONN RECEPT 17POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9-17S-1V(32).pdf
Availability of DF9-17S-1V(32)
QUANTITY
DF9-17S-1V(32) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-17S-1V(32)
Internal Part NumberEIS-DF9-17S-1V(32)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions17
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-17S-1V(32)
Related LinksDF9-17S, DF9-17S-1V(32) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-17S-1V(32) Details Description
Related parts for DF9-17S-1V(32)
SCR PHASE CONT 800V 390A A-PUK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 5A 8-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC50S/AE50G/CKC50S datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD9912 datasheet.pdf
OSC MEMS 19.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 1MM T/H datasheet.pdf
CABLE 17POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 785MA 170 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
TV 26C 26#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf