Hirose Electric Co Ltd DF9-19S-1V(20)
DF9-19S-1V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-19S-1V(20)
Brief Description
CONN RECEPT 19POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9-19S-1V(20).pdf
Availability of DF9-19S-1V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF9-19S-1V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-19S-1V(20)
Internal Part NumberEIS-DF9-19S-1V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions19
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-19S-1V(20)
Related LinksDF9-19S, DF9-19S-1V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-19S-1V(20) Details Description
Related parts for DF9-19S-1V(20)
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 100A 1300VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG .100 10POS datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 3A/2A TRPL 40VQFN datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf