Hirose Electric Co Ltd DF9-19S-1V(69)
DF9-19S-1V(69) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-19S-1V(69)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 19POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9-19S-1V(69).pdf
Availability of DF9-19S-1V(69)
QUANTITY
DF9-19S-1V(69) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-19S-1V(69)
Internal Part NumberEIS-DF9-19S-1V(69)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions19
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-19S-1V(69)
Related LinksDF9-19S, DF9-19S-1V(69) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-19S-1V(69) Details Description
Related parts for DF9-19S-1V(69)
CONN LEAD ASSY REPAIR KIT SINGLE datasheet.pdf
SPLICE,SOLIS BUTT HT 16-14AWG datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1507 datasheet.pdf
IC DAC VOLT OUT 20BIT 24LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 8GBIT 168-WFBGA datasheet.pdf
POWER EMI/RFI FILTER 250A FLNGD datasheet.pdf