Hirose Electric Co Ltd DF9-31S-1V(20)
DF9-31S-1V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-31S-1V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 31POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9-31S-1V(20).pdf
Availability of DF9-31S-1V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF9-31S-1V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-31S-1V(20)
Internal Part NumberEIS-DF9-31S-1V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions31
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-31S-1V(20)
Related LinksDF9-31S, DF9-31S-1V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-31S-1V(20) Details Description
Related parts for DF9-31S-1V(20)
RES SMD 0.006 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 4A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 8A 23 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CABLE LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FUSE 5A 250V AXIAL datasheet.pdf