Hirose Electric Co Ltd DF9-41S-1V(69)
DF9-41S-1V(69) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-41S-1V(69)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 41POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9-41S-1V(69).pdf
Availability of DF9-41S-1V(69)
QUANTITY
DF9-41S-1V(69) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-41S-1V(69)
Internal Part NumberEIS-DF9-41S-1V(69)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions41
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-41S-1V(69)
Related LinksDF9-41S, DF9-41S-1V(69) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-41S-1V(69) Details Description
Related parts for DF9-41S-1V(69)
ADAPTER PROGRAMMER PIC10F2XX datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVALUATION AD9629 80MSPS datasheet.pdf
HOLDER BATT LI-ION 2CELL 4PC PIN datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5VIN 5VOUT 1W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 10VOUT 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMBJ datasheet.pdf
POT 5K OHM 7.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf