Hirose Electric Co Ltd DF9-51P-1V(54)
DF9-51P-1V(54) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-51P-1V(54)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 51POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9-51P-1V(54).pdf
Availability of DF9-51P-1V(54)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF9-51P-1V(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-51P-1V(54)
Internal Part NumberEIS-DF9-51P-1V(54)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions51
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-51P-1V(54)
Related LinksDF9-51P, DF9-51P-1V(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-51P-1V(54) Details Description
Related parts for DF9-51P-1V(54)
KIT ACC OPTO-ISO USB SMART CABLE datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TRANSLATOR 2BIT BUS SW US8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 4.93K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.41K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf