Hirose Electric Co Ltd DF9-51S-1V(54)
DF9-51S-1V(54) picture photo
Mfg. Part Number
DF9-51S-1V(54)
Brief Description
CONN RECEPT 51POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9-51S-1V(54).pdf
Availability of DF9-51S-1V(54)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF9-51S-1V(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9-51S-1V(54)
Internal Part NumberEIS-DF9-51S-1V(54)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions51
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9-51S-1V(54)
Related LinksDF9-51S, DF9-51S-1V(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9-51S-1V(54) Details Description
Related parts for DF9-51S-1V(54)
IC CTLR BATTERY FAST CHRG 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 240V PANEL MT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 480MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
AB 7C 7#12 SKT PLUG datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 256 CLBs, 5000 Gates, 90.9MHz, 608-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf