Hirose Electric Co Ltd DF9A-13S-1V(20)
DF9A-13S-1V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF9A-13S-1V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 13POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9A-13S-1V(20).pdf
Availability of DF9A-13S-1V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF9A-13S-1V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9A-13S-1V(20)
Internal Part NumberEIS-DF9A-13S-1V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package47
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions13
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9A-13S-1V(20)
Related LinksDF9A-13, DF9A-13S-1V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9A-13S-1V(20) Details Description
Related parts for DF9A-13S-1V(20)
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 37.38"W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN 0.4MM BTB RCPT 24POS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf