Hirose Electric Co Ltd DF9A-31P-1V(69)
DF9A-31P-1V(69) picture photo
Mfg. Part Number
DF9A-31P-1V(69)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 31POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9A-31P-1V(69).pdf
Availability of DF9A-31P-1V(69)
QUANTITY
DF9A-31P-1V(69) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9A-31P-1V(69)
Internal Part NumberEIS-DF9A-31P-1V(69)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions31
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9A-31P-1V(69)
Related LinksDF9A-31, DF9A-31P-1V(69) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9A-31P-1V(69) Details Description
Related parts for DF9A-31P-1V(69)
RES SMD 84.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2W MONO 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PANEL STEEL SWING 16X16" WHT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf