Hirose Electric Co Ltd DF9A-51P-1V(54)
DF9A-51P-1V(54) picture photo
Mfg. Part Number
DF9A-51P-1V(54)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 51POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9A-51P-1V(54).pdf
Availability of DF9A-51P-1V(54)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF9A-51P-1V(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9A-51P-1V(54)
Internal Part NumberEIS-DF9A-51P-1V(54)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions51
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9A-51P-1V(54)
Related LinksDF9A-51, DF9A-51P-1V(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9A-51P-1V(54) Details Description
Related parts for DF9A-51P-1V(54)
RES ARRAY 13 RES 390 OHM 14SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1450 datasheet.pdf
LAPPING FILM 263X TYPE P datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18K OHM 1% 30W datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4 OHM 5% 50W datasheet.pdf