Hirose Electric Co Ltd DF9B-21P-1V(20)
DF9B-21P-1V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF9B-21P-1V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 21POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9B-21P-1V(20).pdf
Availability of DF9B-21P-1V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF9B-21P-1V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9B-21P-1V(20)
Internal Part NumberEIS-DF9B-21P-1V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package29
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions21
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9B-21P-1V(20)
Related LinksDF9B-21, DF9B-21P-1V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9B-21P-1V(20) Details Description
Related parts for DF9B-21P-1V(20)
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES ADJ 500 OHM 50W 10% LUGS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 6.3V 10% 0805 datasheet.pdf
IC LVDS CROSSPT 3GBPS 2X2 16LLP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 6SON datasheet.pdf
POWER MODULE IGBT 600V 50A SP1 datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER PM 74 X 59 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
Connector Header 48 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf