Hirose Electric Co Ltd DF9B-41P-1V(20)
DF9B-41P-1V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF9B-41P-1V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 41POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9B-41P-1V(20).pdf
Availability of DF9B-41P-1V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF9B-41P-1V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9B-41P-1V(20)
Internal Part NumberEIS-DF9B-41P-1V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions41
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9B-41P-1V(20)
Related LinksDF9B-41, DF9B-41P-1V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9B-41P-1V(20) Details Description
Related parts for DF9B-41P-1V(20)
RES 374 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 28POS STD SER 2 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 60MA SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
WASHER datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 34POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf