Hirose Electric Co Ltd DF9B-41S-1V(69)
DF9B-41S-1V(69) picture photo
Mfg. Part Number
DF9B-41S-1V(69)
Brief Description
CONN RECEPT 41POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9B-41S-1V(69).pdf
Availability of DF9B-41S-1V(69)
QUANTITY
DF9B-41S-1V(69) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9B-41S-1V(69)
Internal Part NumberEIS-DF9B-41S-1V(69)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions41
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9B-41S-1V(69)
Related LinksDF9B-41, DF9B-41S-1V(69) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9B-41S-1V(69) Details Description
Related parts for DF9B-41S-1V(69)
LIGHT PIPE 3POS RJ JACK SQ LENS datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V 2X12V 50W datasheet.pdf
IC MOSFET DVR QUAD NAND 14DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf