Hirose Electric Co Ltd DF9C-11S-1V(69)
DF9C-11S-1V(69) picture photo
Mfg. Part Number
DF9C-11S-1V(69)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 11POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9C-11S-1V(69).pdf
Availability of DF9C-11S-1V(69)
QUANTITY
DF9C-11S-1V(69) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9C-11S-1V(69)
Internal Part NumberEIS-DF9C-11S-1V(69)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions11
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights4.5mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9C-11S-1V(69)
Related LinksDF9C-11, DF9C-11S-1V(69) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9C-11S-1V(69) Details Description
Related parts for DF9C-11S-1V(69)
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X6MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 3.88K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC AUDIO AMP 20W CLASS D 16SOIC datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf