Hirose Electric Co Ltd DF9C-41P-1V(22)
DF9C-41P-1V(22) picture photo
Mfg. Part Number
DF9C-41P-1V(22)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 41POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9C-41P-1V(22).pdf
Availability of DF9C-41P-1V(22)
QUANTITY
DF9C-41P-1V(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9C-41P-1V(22)
Internal Part NumberEIS-DF9C-41P-1V(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Center Strip Contacts
Number of Positions41
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9C-41P-1V(22)
Related LinksDF9C-41, DF9C-41P-1V(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9C-41P-1V(22) Details Description
Related parts for DF9C-41P-1V(22)
IC OPAMP GP 150KHZ 16DIP datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
DEKAFIX GW 6 MARKED 38 50/CD datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 60POS R/A SMD AU datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 159POS GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES 56 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf