Hirose Electric Co Ltd DF9C-41S-1V(20)
DF9C-41S-1V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF9C-41S-1V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 41POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9C-41S-1V(20).pdf
Availability of DF9C-41S-1V(20)
QUANTITY
DF9C-41S-1V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9C-41S-1V(20)
Internal Part NumberEIS-DF9C-41S-1V(20)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions41
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9C-41S-1V(20)
Related LinksDF9C-41, DF9C-41S-1V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9C-41S-1V(20) Details Description
Related parts for DF9C-41S-1V(20)
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 31.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf