Hirose Electric Co Ltd DF9C-41S-1V(22)
DF9C-41S-1V(22) picture photo
Mfg. Part Number
DF9C-41S-1V(22)
Brief Description
CONN RECEPT 41POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9C-41S-1V(22).pdf
Availability of DF9C-41S-1V(22)
QUANTITY
DF9C-41S-1V(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9C-41S-1V(22)
Internal Part NumberEIS-DF9C-41S-1V(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesDF9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions41
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9C-41S-1V(22)
Related LinksDF9C-41, DF9C-41S-1V(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9C-41S-1V(22) Details Description
Related parts for DF9C-41S-1V(22)
TRANS PNP 40V 4A TO225AA datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 9.45"L X 6.3"W datasheet.pdf
IC FILTER ACT MPU PROG 24-DIP datasheet.pdf
4POS DISCRETE 18AWG BL/LT GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LEVEL XLATOR/TXRX 8XSON datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 0.2A 6TSSOP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf