Hirose Electric Co Ltd DF9MA-31P-1V(32)
DF9MA-31P-1V(32) picture photo
Mfg. Part Number
DF9MA-31P-1V(32)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 31POS 1MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF9MA-31P-1V(32).pdf
Availability of DF9MA-31P-1V(32)
QUANTITY
DF9MA-31P-1V(32) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9MA-31P-1V(32)
Internal Part NumberEIS-DF9MA-31P-1V(32)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF9M
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeCenter Strip Contact
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9MA-31P-1V(32)
Related LinksDF9MA-31, DF9MA-31P-1V(32) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9MA-31P-1V(32) Details Description
Related parts for DF9MA-31P-1V(32)
LED CBI 5MM RECT datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 56POS 3A datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 700MA 165 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 305 TYPEA 37POS datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
M2000 SIG HDR datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf