Murata Electronics North America DFE252008C-1R0M=P2
DFE252008C-1R0M=P2 picture photo
Mfg. Part Number
DFE252008C-1R0M=P2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 2.3A 91 MOHM SMD
Datasheet Download
DFE252008C-1R0M=P2.pdf
Availability of DFE252008C-1R0M=P2
QUANTITY
DFE252008C-1R0M=P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of DFE252008C-1R0M=P2
Internal Part NumberEIS-DFE252008C-1R0M=P2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDFE252008C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating2.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)91 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DFE252008C-1R0M=P2
Related LinksDFE252008, DFE252008C-1R0M=P2 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DFE252008C-1R0M=P2 Details Description
Related parts for DFE252008C-1R0M=P2
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 10-MSOP datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
JUMBO UTILITY HOOK 1HOOK 4STRIPS datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming 400mA 8-SOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.024UF RADIAL datasheet.pdf