Murata Electronics North America DFE252008C-1R0M=P2
DFE252008C-1R0M=P2 picture photo
Mfg. Part Number
DFE252008C-1R0M=P2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 2.3A 91 MOHM SMD
Datasheet Download
DFE252008C-1R0M=P2.pdf
Availability of DFE252008C-1R0M=P2
QUANTITY
DFE252008C-1R0M=P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of DFE252008C-1R0M=P2
Internal Part NumberEIS-DFE252008C-1R0M=P2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDFE252008C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating2.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)91 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DFE252008C-1R0M=P2
Related LinksDFE252008, DFE252008C-1R0M=P2 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DFE252008C-1R0M=P2 Details Description
Related parts for DFE252008C-1R0M=P2
IC CPLD 128MC 15NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN FMLE PLUG 6+PE SOLDR SILVR datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 8-TSSOP datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X36 6NS 144-BGA datasheet.pdf
IC CTRLR DDR2/3 MEM PS 24WQFN datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
25P THERRMOPLASTIC METALLIZED HO datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RD COAX SW 6GHZ SPDT TTL 5V datasheet.pdf